Suma alocată în perioada de tranziţie, 2021-2022, pentru instalarea tinerilor fermieri se ridică la 100 de milioane de euro, în condiţiile în care prin Programul Naţional de Dezvoltare Rurală (PNDR) 2014 - 2020 au fost prevăzute pe această măsură fonduri totale de 476 de milioane de euro, potrivit ministrului Agriculturii, Adrian Oros.
Pe măsură - sM6.1 "Instalarea tinerilor fermieri" - în perioada de tranziţie vor creşte alocările maxime pentru proiecte, de la 50.000 la 70.000 de euro pentru exploataţiile care integrează în planul de afaceri, operaţiuni de condiţionare procesare şi/sau agricultura ecologică, pentru exploataţiile cu dimensiunea economică între 30.000 şi 50.000 SO (Standard Output - producţie standard n.r.) şi de la 40.000 la 60.000 de euro pentru exploataţiile între 12.000 şi 29.999 SO.
"Criteriile de selecţiile sau introducerea unor noi criterii de selecţie având în vedere o coerenţă internă la nivelul finanţărilor din sectorul agricol în perioada de tranziţie sunt următoarele: dacă în planul de afaceri este cuprinsă şi activitatea de protecţie a mediului precum gestionarea eficientă gunoiului de grajd sau agricultura de precizie, de asemenea, principiul integrării în cadrul planului de afaceri a construirii şi modernizării de clădiri cu destinaţie agroalimentară, a achiziţiei de echipamente în vederea creşterii performanţei economice, şi constituie un avantaj principiul apartenenţei la o forma asociativa", a anunţat, recent, ministrul Agriculturii.
Programul de tranziţie, 2021-2022, are alocate fonduri totale de 6,2 miliarde de euro, din care trei miliarde de euro plăţi directe şi 3,2 miliarde de euro din pilonul II destinat măsurilor de investiţii.
Din această sumă, 2,56 miliarde de euro provin din PNDR 2020 la care se adaugă 700 de milioane de euro din instrumentul de redresare al UE (EURI).
Tinerii fermieri vor putea lua fonduri europene de 100 de milioane de euro, în perioada de tranziţie (ministru)
Explorează subiectul
Articole Similare

2.276
Un gigant european vrea să forțeze intrarea pe piața din România: Planuri pentru o rețea întreagă de magazine
2.276

2.323
Nume de cod `Mioara` - Colaboratorul anchetatorilor EPPO pus pe urmele `regelui ciobanilor` - Dumitru Andreșoi interceptat după ce aflase de ancheta privind terenurile
2.323

29
Gabriela Folcuţ (ARB): România are o capacitate mare de creştere economică, prin credit
29

8.013
SURSE Dorinel Umbrărescu pune o singură condiție Guvernului pentru a salva de la faliment colosul siderurgiei din România
8.013

3.643
Instituțiile statului, 'refugiu pentru pile politice'. Acuzațiile dure ale consilierului guvernatorului BNR
3.643

114
Piața chiriilor explodează la început de an universitar: ofertă mai mare cu 42% față de 2024
114

40
Vladimir Alexandrescu: Statistica românească, care face parte din Eurostat, este foarte bine cotată
40

3.558
Cum a ajuns `regele ciobanilor` să fenteze UE după condamnarea definitivă pentru evaziune - Și-a interpus părinții bătrîni și fiica în mecanismul infracțional
3.558

3.418
Euro crește din nou și se apropie de un nou prag psihologic. Cursul valutar de referință anunțat pentru marți
3.418

3.370
'Numerarul este sfânt'. Este reacția unui profesor universitar, după recomandarea BCE de a ține bani cash în casă
3.370

4.809
Începe greul pentru `regele ciobanilor` - EPPO l-a dat pe mâna judecătorilor pentru fraudare de fonduri europene de peste 2 milioane de euro
4.809

39
OMV Petrom a finalizat achiziţia participaţiei de 50% într-un proiect solar din Bulgaria
39

44
Radu Hanga: Vedem din nou anunţuri privind companii care încep să vină către Bursă
44
Comentează