Turcia a afirmat vineri că înţelege îngrijorările aliaţilor săi din cadrul Organizaţiei Tratatului Atlanticului de Nord (NATO) cu privire la achiziţionarea de sisteme de apărare antirachetă ruse S-400 de către Ankara, achiziţie care a tensionat puternic relaţiile sale cu SUA, informează AFP porivit Agerpres
"Trebuie să ţinem cont de îngrijorările NATO. A spune că Turcia nu ţine cont de ele este fals", a declarat şeful diplomaţiei turce Mevlut Cavusoglu în cadrul unei conferinţe de presă la Ankara.
Cavusoglu s-a referit la cumpărarea de către ţara sa a unor sisteme de apărare antiaeriană S-400 care ar urma să fie livrate Turciei vara aceasta, în pofida unei puternice opoziţii din partea SUA.
Washingtonul a somat Turcia să aleagă între sistemele antirachetă ruse şi avioane de vânătoare americane F-35, din care Turcia dorea de asemenea să cumpere 100 de unităţi.
SUA şi-au suspendat la începutul lui aprilie livrările de echipamente terestre legate de utilizarea F-35, aparat conceput pentru a comunica în timp real cu sistemele militare ale NATO, printre care cele de apărare antirachetă. Washingtonul se teme că tehnologia cu care sunt dotate bateriile S-400 ar putea servi la colectarea de date tehnologice de pe avioanele militare ale NATO, din care Turcia face parte, şi că astfel Rusia ar putea avea acces la ele.
"Nu găsim credibile acuzaţiile conform cărora S-400 ar putea penetra sistemele F-35 dacă vor fi desfăşurate în Turcia", a declarat Cavusoglu, amintind că Ankara a propus punerea în funcţiune a unui grup de lucru pentru a studia îngrijorările Washingtonului. "Nici până la această oră nu am primit un răspuns din partea SUA, însă NATO a primit pozitiv propunerea noastră", a afirmat el.
În condiţiile în care se profilează spectrul sancţiunilor americane potenţial devastatoare pentru fragila economie turcă, Ankara pare preocupată să găsească o ieşire din această problemă care afectează puternic relaţiile sale cu Washingtonul.
Ministrul turc al apărării, Hulusi Akar, purtătorul de cuvânt al preşedintelui Recep Tayyip Erdogan, Ibrahim Kalin, şi ministrul de finanţe al Turciei, Berat Albayark, care este şi ginerele lui Erdogan, au întreprins săptămâna aceasta o deplasare la Washington.
Potrivit mass-media, sunt luate în calcul mai multe ipoteze, printre care neactivarea S-400 după livrarea în Turcia sau transferarea bateriilor ruse într-o ţară terţă
Turcia înţelege îngrijorările aliaţilor din NATO în legătură cu achiziţionarea de sisteme antirachetă S-400 ruseşti
Explorează subiectul
Articole Similare

785
VIDEO De la „escrocul” Trump la cel mai important aghiotant pentru președintele SUA: cine e, de fapt, Marco Rubio, posibil viitor președinte american?
785

2.066
VIDEO Barack Obama și soția sa, prezentați ca maimuțe într-un videoclip distribuit de Trump: reacția fostului președinte
2.066

6.638
'Informaţii foarte tulburătoare şi cu adevărat îngrozitoare': Hillary Clinton, mesaj dur în legătură cu dosarele Epstein
6.638

2.989
Monstrul își devorează creatorul: lumea pe care a visat-o Putin este exact cea care îi poate semna sentința
2.989

2.068
Forțele americane ICE primesc o lovitură puternică: ce au decis mai multe sute de judecători din SUA
2.068

2.300
Afacerea murdară cu flori 'frumoase': un raport exploziv arată cât de periculos poate fi să oferi un buchet de trandafiri
2.300

2.388
Decizie fără precedent a Băncii Centrale Europeane: moneda euro devine armă globală în fața crizelor financiare
2.388

72
VIDEO Astronauta franceză Sophie Adenot a ajuns sâmbătă, împreună cu doi americani şi un rus, pe Staţia Spaţială Internaţională
72

3.050
Marco Rubio dezvăluie ce urmărește Donald Trump în privința războiului din Ucraina, după întâlnirea cu Zelenski
3.050

1.363
Mega-proiect feroviar în Europa: trei țări sapă sub munți pentru a construi cel mai lung tunel subteran realizat vreodată
1.363

445
În trecut, struțul putea să zboare: cum și de ce și-a pierdut această abilitate
445

1.756
SUA face ravagii În Siria: au efectuat atacuri asupra a peste 30 de ţinte ale Statului Islamic
1.756

1.879
'Nu voi uita niciodată cum m-am simțit': experiență paranormala trăită de o jurnalistă într-un sat părăsit
1.879

















Comentează