Universitatea Craiova s-a calificat în semifinalele Cupei României după 3-0 cu Csikszereda

Cupa Romaniei trofeu

Universitatea Craiova s-a impus, joi seară, în fața formației de ligă a treia Csikszereda, scor 3-0, și s-a calificat în semifinalele Cupei României potrivit mediafax.

În partida disputată la Miercurea Ciuc, Radoslav Dimitrov a deschis scorul în minutul 27, după o eroare în defensiva gazdelor. Intrat în minutul 74, Cristian Bărbuț a înscris după doar cinci minute. Atacantul oltenilor a tras slab pe poartă, Bordas a respins, iar Bărbuț a înscris. Scorul final a fost stabilit de Elvir Koljic, în minutul 92, care a înscris dintr-o pasă a lui Alexandru Cicâldău.

Astfel, formația lui Devis Mangia s-a calificat în semifinalele Cupei României, acolo unde vor mai evolua Viitorul Constanța, CFR Cluj și Astra Giurgiu.

Universitatea Craiova este deținătoarea trofeului. În sezonul precedent, oltenii s-au impus în finală contra lui FC Hermannstadt, scor 2-0.