Unul dintre cei șapte pacienți transferați din Neamț la Iași, după incendiu, a murit

Autor: Ioana Necula, Redactor

Publicat: 16-11-2020

Actualizat: 16-11-2020

Article thumbnail

Sursă foto: Digi 24

Unul dintre cei șapte pacienți transferați din Neamț la Iași, după incendiul ce a afectat secția ATI a Spitalului Județean Piatra Neamț, a murit duminică seara la Pașcani, potrivit Mediafax.

Potrivit unor surse medicale, pacientul avea Covid-19 și pancreatită. Acesta este unul dintre cei șapte pacienți transferați sâmbătă noaptea de la Piatra Naemț la Iași.

Bărbatul se afla în Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Piatra Neamț și nu a suferit arsuri.

Citește AICI ce SUME vor fi RESTITUITE - Casa de Pensii anunță că se APLICĂ în decembrie!

El a fost transferat la Iași, după incendiul care a afectat secția ATI a Spitalului din Piatra Neamț.

„Acest pacient este preluat din UPU în seara incendiului, dar nu are legatură cu el. Acest pacient nu a fost în ATI Piatra Neamț”, au transmis și reprezentanții Ministerului Sănătății.

În timpul incendiului de la secția ATI a Spitalului Județean din Piatra Neamț au murit 10 persoane, pacienți intubați, bolnavi de Covid 19.

Unul dintre medicii care a încercat să-i salveze pe pacienți a suferit numeroase arsuri și a fost transportat pentru tratament la un spital din Belgia.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri