Valoarea contractelor semnate în cadrul Politicii de Coeziune 2021-2027 se ridică la 32 de miliarde de euro, bani care vor fi transformați în școli moderne, spitale mai bine dotate, infrastructură de transport și digitalizare reală, a anunțat, marți, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Bolos.
„Astăzi am avut o nouă discuție cu șefii Autorităților de Management, în care am analizat situația preluării fondurilor europene și stadiul actual al contractării proiectelor. Vestea bună este că deja am reușit să creștem nivelul de contractare de la 61% la 74% în doar trei luni. În plus, suntem interesați să lansăm toate apelurile de proiecte din acest an, oferind în același timp sesiunea de informare și consultare amănunțită beneficiarilor. ghiduri și mecanisme de sprijin pentru elaborarea de propuneri competitive”, a scris ministrul pe Facebook.
El a indicat că mai multe apeluri și oportunități de finanțare sunt în curs de consultare publică.
Un prim apel se referă la producția de energie din surse geotermale, cu un buget de 56,87 milioane de euro.
De asemenea, se pregătește un apel pentru adolescenți, prin care fondurile europene vor fi utilizate pentru finanțarea măsurilor de facilitare a accesului la programele de formare profesională și de sprijinire a unui număr mai mare de elevi în finalizarea cursurilor în școli de specialitate.
„Vom finanța, în premieră, o altă măsură importantă pentru adolescenți: măsuri de remediere pentru elevii de clasa a IX-a, pentru creșterea nivelului de competență în citire, matematică și științe”, a mai precizat Bolos. Bugetul acestui apel este de 140 de milioane de euro.
În plus, pentru dezvoltarea Deltei Dunării este alocat un buget de 8,57 milioane de euro. Astfel, vor fi acordate granturi în valoare de până la 100.000 de euro pentru înființarea a cel puțin 60 de structuri de economie socială în zonă, iar în cadrul acestora se vor crea cel puțin 240 de noi locuri de muncă.
Comentează