Pe 6 decembrie au loc alegerile parlamentare, iar românii din diaspora sunt invitați să voteze. Întrebarea care apare este dacă au cum să voteze mai ales că multe din țările unde se află au introdus condiții speciale și au limitat deplasările persoanelor.
Cel mai probabil insistența cu care se forțează aceste alegeri în plină pandemie va conduce la o participare mai scăzută a românilor din diaspora la vot. Guvernanții nici nu se străduiesc prea mult să deschidă secții de votare sau să discute cu partenerii pentru acest lucru. Am văzut implicarea redusă privind votul prin corespondență.
De fapt, liberalii nu sunt interesați de soarta românilor din afara țării. După ce au ținut la frontieră oamenii din diaspora când aveau cea mai mare nevoie de ajutor, după ce au tratat cu dispreț familiile lor din țară pentru faptul că sunt ajutate de rudele care muncesc cu greu în străinătate, după ce au lăsat lucrătorii sezonieri români să fie tratați ca niște sclavi, liberalii se așteaptă la un vot masiv împotrivă pe care caută să îl evite pentru a ascunde faptul că au pierdut susținerea diasporei.
Ca om care a trăit și s-a format în străinătate am speranța ca aceste alegeri să fie primul pas spre o schimbare de optică din partea diasporei. Stânga este forța politică care a deschis frontierele, care se luptă pentru drepturile lucrătorilor oriunde în lume, stânga românească a învățat din greșeli și înțelege că românii din diaspora au nevoie în primul rând de respect. (sursa:adevarul.ro)
Comentează