Real Madrid e aproape campioană în Spania după victoria din restanța cu Celta - VIDEO

Cristiano Ronaldo Real Madrid

Real Madrid a câștigat restanța cu Celta Vigo, din deplasare, scor 1-4, și mai are nevoie de un singur punct pentru a câștiga primul titlu de campioană din ultimii 5 ani.

Cristiano Ronaldo a avut nevoie de doar 10 minute pentru a deschide scorul în meciul de miercuri seară. Tot portughezul a mărit diferenţa, imediat după pauză şi a ajuns la 24 de goluri în acest sezon de La Liga.

Celta Vigo a rămas în inferioritate numerică în minutul 62, după ce Iago Aspas a văzut al doilea galben pentru proteste, după o fază în care a fost faultat în careu de Ramos. Celta a redus totuşi din diferenţă, prin Guidetti, dar a fost un simplu foc de paie, anunță Digisport.ro.

Imediat, Benzema a dat golul de 3-1, pentru ca, pe final, Toni Kroos să-și treacă şi el numele pe lista marcatorilor. Pentru a ieşi campioană, Realul mai are nevoie de un singur punct în ultima etapă, când joacă în deplasare cu Malaga. Meciul e ÎN DIRECT la Digi Sport 1, duminică, de la ora 21:00.

Au marcat: Guidetti 69 / Ronaldo 10 și 47, Benzema 70, Kross 84

Celta (1-4-2-3-1): Sergio Alvarez - Mallo, Cabral, Roncaglia, Jonny - Wass, P. Hernandez - Aspas, Jozabed (M. Diaz 72), Sisto (Pape Diop 80) - Guidetti (Beauvue 86)

Antrenor: Eduardo Berizzo

Real Madrid (1-4-3-3): Navas - Danilo, Varane, Ramos, Marcelo - Kroos, Casemiro (KOvacic 71), Modric - Isco (Vazquez 84), Benzema, Cristiano Ronaldo (Asensio 84)

Antrenor: Zinedine Zidane