Ameninţare fără precedent din partea ISIS: 'Vino alături de noi sau te răpim' / FOTO

Autor: Gabriel Zamfirescu, Redactor

Publicat: 24-12-2015

Actualizat: 24-12-2015

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Ameninţare fără precedent din partea ISIS. Miss Irak a fost aleasă în urmă cu câteva zile, pentru prima oară după 40 ani. Fericirea a durat puţin pentru frumoasa de 20 de ani, care a fost ameninţată de Statul Islamic.

Vezi şi: Statul Islamic şi-a făcut un nou duşman: Unul dintre cei mai temuţi oameni a declarat război ISIS

Acest moment de bucurie a fost umbrit rapid de o ameninţare dură. "Alătură-te nouă sau te vom răpi", a fost mesajul pe care irakianca de 20 de ani l-a primit la o zi după câştigarea concursului de Miss. Shaima Qassem Abdulrahman, însă, nu se lasă uşor intimidată, după ce a reuşit să învingă alte 150 de concurente.

Citeşte şi: Ungaria atacă UE din interior: 'E o greşeală să acceptăm asta'

"Nu mă tem de nimic, pentru că nu fac nimic rău", a spus tânăra studentă la Ştiinţe Economice. Totuşi, sfidarea Statului Islamic nu este tocmai o idee bună. O tânără recent scăpată din ghearele organizaţiei teroriste a povestit oroarea prin care a trecut vreme de trei luni. "Ne-au umilit. Ne-au atins şi ne-au violat. Am fost forţată să port haine care nu-mi acopereau corpul. Am fost torturată", a declarat Nadia Murad Basee Taha, victimă. Statul Islamic obişnuieşte să răpească femei şi copile ca să le transforme în sclave sexuale. Multe dintre victime nu suportă tratamentul oribil la care sunt supuse şi se sinucid, potrivit RTV.

Citeşte şi: Rusia ataca sistemul anti racheta din Romania. E o incalcare grava

content-image

 

 

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri