Andreea Verdeş, calificată în finala de la individual compus a Mondialelor de gimnastică ritmică

gimnastică ritmică

Sportiva română Andreea Cristina Verdeş s-a calificat, joi, în finala de la individual compus a Campionatelor Mondiale de gimnastică ritmică de la Kitakyushu (Japonia), după ce a încheiat calificările pe locul 15.

Verdeş a totalizat 68,750 puncte, după ce a primit 22,900 puncte la cerc, 22,400 puncte la minge, probe desfăşurate miercuri, 23,450 puncte la măciuci şi 19,450 la panglică, probe care au avut loc joi.

În schimb, Annaliese Drăgan a ratat finala de 18 programată sâmbătă după ce s-a clasat pe locul 22, cu 66,550 puncte (22,350 la cerc, 21,750 la minge, 22,450 la măciuci, 18,600 la panglică).

Primele două poziţii sunt ocupate de surorile Dina şi Arina Averina (Rusia), cu 85,175 puncte, respectiv 83,650. Belarusa Alina Garnasko este a treia, cu 81,675 puncte, iar a patra s-a clasat bulgăroaica Boriana Kalein, laureata Cupei Mondiale de la Cluj-Napoca, 78,900 puncte.

Româncele nu au reuşit nicio calificare în finalele pe obiecte, cel mai bun rezultat fiind obţinut de Andreea Verdeş, locul 13 la măciuci.