Arina Sabalenka, prima campioană în tenisul feminin, în 2021

Arina Sabalenka din Belarus, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 4, a câştigat, miercuri, turneul WTA 500 de la Abu Dhabi, prima competiţie a anului, potrivit news.ro.

Sabalenka a învins-o, în finală, cu scorul de 6-2, 6-2, pe rusoaica Veronika Kudermetova, locul 46 WTA, după un meci de o oră şi cinci minute. În cadrul acestui turneu, Sabalenka a cedat doar un set, în meciul din sferuri cu Elena Rîbakina din Kazahstan.

Jucătoarea din Belarus, în vârstă de 22 de ani, cucereşte, astfel, al nouălea titlu WTA din carieră, al treilea consecutiv şi urcă până pe locul 7 WTA, cel mai bun din carieră.

Ea va primi un premiu de 68.570 de dolari şi 470 de puncte WTA pentru victoria din Emiratele Arabe Unite.

Kudermetova va fi recompensată cu un premiu de 50.130 de dolari şi cu 305 puncte WTA. Şi ea va înregistra cea mai bună clasare din carieră, locul 36 mondial.