Christian Eriksen a revenit cu gol pe stadionul în care a suferit un stop cardiac

Autor: Andreea Năstase

Publicat: 29-03-2022

Actualizat: 29-03-2022

Article thumbnail

Sursă foto: guim.co.uk

Mijlocaşul danez Christian Eriksen a revenit cu gol pe Stadionul Parken, la meciul amical pe care naţionala lui, Danemarca, l-a câştigat, marţi, cu scorul de 3-0, în faţa Serbiei.

Christian Eriksen, care a suferit, anul trecut, un episod cardiac grav la Euro-2020, pe aceeaşi arenă, a marcat golul de 3-0, în minutul 57, conform news.ro.

Celelalte reuşite le-au aparţinut lui Maehle '15 şi Lindstrom '53.

După problemele de vara trecută, Eriksen a revenit în naţionala Danemarcei, sâmbătă seară, el evoluând în amicalul cu Olanda, pierdut cu scorul de 2-4, în care de asemenea a marcat un gol.

Christian Eriksen a fost convocat la echipa naţională a Danemarcei la nouă luni după ce a suferit un stop cardiac pe teren, la meciul cu Finlanda de la Euro-2020.

După ce s-a prăbuşit pe teren la 12 iunie 2021, jucătorului i s-a implantat un defibrilator. El a fost nevoit să-şi rezilieze contractul cu Inter Milano, în decembrie, deoarece fotbaliştii aflaţi în asemenea situaţii, cu defibrilator implantat, nu au drept de joc în Italia.

În ultima zi a perioadei de transferuri din ianuarie, Eriksen a semnat un contract până la finalul sezonului cu gruparea engleză Brentford şi a redebutat în Premier League, la 26 februarie.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri