Dăncilă primește o replică ACIDĂ după ce s-a plâns că nu a fost invitată la Summitul de la Sibiu: 'Așa e în Europa - există reguli și ele se respectă'

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 04-05-2019

Actualizat: 04-05-2019

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Europarlamentarul Siegfried Mureșan spune sâmbătă, pe Facebook, motivul pentru care premierul Dăncilă nu a fost invitată la Summitul de la Sibiu, care va avea loc săptămâna viitoare. Reacția lui Mureșan vine după ce ieri premierul a spus că că i se pare "greu de înțeles" și "nepotrivit ca tocmai cei care au muncit atât pentru România, care au atras atâtea aprecieri să nu fie invitați la summit".

ANM face anunțul! Ce se va întâmplă cu vremea în următoarea perioadă și ce temperaturi ne așteaptă astăzi

„Trebuie să îi spunem doamnei prim-ministru următorul lucru: la Sibiu va avea loc un Consiliu European informal. La această reuniune participă din fiecare țară câte UN SINGUR REPREZENTANT, iar din România participă dintotdeauna președintele României. Prerogativa președintelui României de a reprezenta țara în Consiliul European a fost confirmată de Curtea Constituțională a României în anul 2012, când prim-ministrul PSD Victor Ponta a mers ilegal și fără aprobare la Consiliul European din iunie 2012.

Regulile sunt clare: un reprezentant din fiecare țară. 
Așa e în Europa: există reguli și ele se respectă.
Doamnă prim-ministru, este greu de înțeles?”, scrie Mureșan pe Facebook.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri