LIVE TEXT Război în Ucraina, 9 octombrie - Ucrainenii neutralizează un mare avantaj al armatei ruse

Autor: George Traicu

Publicat: 09-10-2023

Actualizat: 10-10-2023

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook

Generalul în retragere Ben Hodges, fostul comandant al Armatei americane din Europa, a argumentat că decizia armatei ucrainene de a pune accentul pe atacurile asupra artileriei, cartierelor generale și centrelor logistice rusești face parte dintr-un plan strategic mai amplu, care nu se concentrează neapărat pe câștiguri teritoriale.
„Cred că cei mai mulți oameni judecă asta din perspectiva unui context greșit”, a apreciat Hodges cu privire la contraofensiva începută în vară, al cărei ritm lent a generat îngrijorări în Occident că trupele ucrainene nu vor fi capabile să expulzeze trupele rusești din sudul țării.

STIRIPESURSE.RO vă prezintă mai jos, în format „live text”, principalele știri legate de războiul din Ucraina în timpul zilei de sâmătă, 9 octombrie 2023, pe măsură ce apar.

 

UPDATE 9 octombrie, ora 14.25: Ruşii au bombardat o bibliotecă din Herson

Administraţia Militară Regională Herson raportează că armata rusă a lansat, luni dimineaţă, noi atacuri asupra centrului regional, lovind o bibliotecă. O persoană a fost rănită în timpul bombardamentului. Potrivit autorităţilor, ocupanţii ruşi au atacat Hersonul la ora 10:30

content-image

UPDATE 9 octombrie, ora12.28: Regiunea Harkiv - Bombardamente nocturne la Vovceansk

Şeful Administraţiei Militare Regionale Harkiv, Oleh Sinehubov, a raportat că oraşul Vovceansk a fost atacat de ruşi cu artilerie, în noaptea de duminică spre luni. Potrivit oficialului, o persoană a fost ucisă în timpul bombardamentelor din Vovceansk, oraş situat în raionul Ciuhuiv.

content-image

UPDATE 9 octombrie, ora 11.52: Rusia a trimis noi trupe la Mariupol

Rusia a trimis noi rezerve de personal militar în Mariupol și în raionul omonim, autorităţile ucrainene raportând că a fost înregistrată sosirea unor unități rusești nou formate sau nou recrutate, alcătuite din aproximativ 5.000 de ocupanţi. Potrivit consilierului primarului din Mariupol, Petro Andriuşcenko, ruşii care au venit acum în regiune poartă uniforme complet noi. Andriuşcenko a remarcat că ruşii au trimis ultima oară rezerve de solaţi la Mariupol în aprilie 2023.

 

UPDATE 9 octombrie, ora 8.40: Raport privind situaţia de pe frontul din Ucraina: Acțiuni de asalt în direcția Bahmut

Forțele de Apărare ale Ucrainei continuă să desfășoare acţiuni ofensive în estul și în sudul ţării, în direcțiil Melitopol și Bahmut, notează Rador Radio România.

Detalii aici

content-image

UPDATE 9 octombrie, ora 7.30: Începe prăpădul: Ucraina se aşteaptă la un număr record de atacuri ruseşti cu dronă în această iarnă

Forţele aeriene ucrainene se aşteaptă la un număr record de atacuri ruseşti cu drone pe teritoriul său în această iarnă, a declarat duminică purtătorul lor de cuvânt, Iurii Ihnat, în timp ce Kievul se pregăteşte pentru o a doua iarnă de bombardamente în masă asupra instalaţiilor sale energetice, relatează Reuters.

Detalii aici

content-image

UPDATE 9 octombrie, ora 7.12: Ucrainenii neutralizează un mare avantaj al armatei ruse

Deși nu au realizat încă breșa decisivă sperată de parteneri în cadrul contraofensivei pe care o desfășoară în sud-estul țării, forțele ucrainene încearcă să „neutralizeze” avantajul numeric al Rusiei și bine fac, a explicat pentru Newsweek un general american în retragere.

Detalii aici

content-image

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri