Liverpool a câștigat, în prelungiri, Campionatul Mondial al Cluburilor: Echipa lui Jurgen Klopp s-a impus cu 1-0 în fața brazilienilor de la Flamego

liverpool

Liverpool a câștigat Campionatul Mondial al Cluburilor. Echipa antrenată de Jurgen Klopp s-a impus cu 1-0 în finală, în fața brazilienilor de la Flamego, anunță MEDIAFAX.

Liverpool și-a trecut astfel în cont al doilea trofeu din acest sezon, după Supercupa Europei. Liderul din Premier League a început greu finala și și-a pus greu jocul la punct. În prima repriză nu a reușit să aibă ocazii importante de gol. Nu a finalizat cu șut pe poartă vreo fază, dar prestația a început să arate mai bine în repriza secundă.

Citeşte şi: EXCLUSIV! CE miniştri cu greutate SE LĂUDA Sebastian Vlădescu că are la degetul mic - A încasat milioane de euro spunând că bani vor ajunge și la unul dintre ei

Liverpool putea să dea lovitura pe finalul meciului. Sadio Mane a fost faultat, arbitrul acordase la prima vedere penalty, dar în urma analizei VAR, decizia a fost anulată. În cele din urmă, diferența s-a făcut în reprizele adiționale. Sadio Mane și Roberto Firmino au fost actorii de la faza golului. Mane a driblat un adversar, l-a lăsat singur cu portarul pe colegul său, care l-a învins după un dribling scurt pe Diego Alves. Reușita a venit în minutul 99 și i-a adus lui Liverpool al doilea trofeu din acest sezon, după Supercupa Europei.

Echipele de start:

Liverpool: Alisson – Arnold, van Dijk, Gomez, Robertson – Keita, Henderson, Chamberlain – Salah, Firmino, Mane

Antrenor: Jurgen Klopp

Flamengo: Alves – Rafinha, Caio, Mari, Luis – De Arrascaeta – Arao, Gerson – Ribeiro, Gabriel, Henrique

Antrenor: Jorge Jesus

Citeşte şi: MARTOR CHEIE în dosarul Vlădescu audiat în SUA - Unul dintre cei la care ajungeau banii 'datoraţi' de austrieci avea sarcina de a nu lăsa nicio dovadă scrisă

În finala mică de la Campionatul Mondial al Cluburilor, Monterrey (Mexic) a câștigat la penalty-uri disputa cu Al-Hilal (Arabia Saudită). Învingătoarea a fost decisă la penalty-uri, după 2-2 în timpul regulamentar.