Messi a marcat golul victoriei lui Inter Miami

messi

Fotbalistul argentinian Lionel Messi a marcat din lovitură liberă, în minutul 90+4, golul victoriei lui Inter Miami la debutul său în tricoul echipei americane, ce s-a impus cu 2-1, vineri, la Fort Lauderdale, în faţa mexicanilor de la Cruz Azul, în Leagues Cup, transmite AFP.

Intrat în minutul 54, campionul mondial argentinian a oferit noii sale echipe un prim succes în această competiţie inedită care opune cluburi din liga nord-americană (MLS) şi cea mexicană. Messi a transformat lovitura liberă obţinută tot de el în preajma careului advers, conform Agerpres.

Robert Taylor a deschis scorul pentru Inter Miami în minutul 44. Uriel Antuna a egalat în minutul 65.

Spaniolul Sergio Busquets a fost introdus de antrenorul lui Inter Miami în minutul 54, odată cu Messi.

Starul argentinian a declarat după meci: "Ştiam că trebuie să marchez, era ultima fază a meciului. Voiam să marchez ca să nu ajungem la lovituri de departajare. Pentru noi era foarte important să obţinem această victorie, este un turneu nou, asta ne va da încredere pentru viitor".