Forţele Democratice Siriene (FDS), susţinute de SUA, care asediază ultimul fief al organizaţiei jihadiste Statul Islamic (SI) în estul Siriei, au anunţat marţi că au capturat "157 de terorişti experimentaţi, majoritatea cetăţeni străini", relatează Reuters preluată de Agerpres.
Operaţiunea a fost efectuată de către forţe speciale ale FDS la Baghuz, locul unde se află un fief al Statului Islamic, a declarat Mustafa Bali, şeful biroului de presă al forţelor antijihadiste pe Twitter, fără a preciza când a avut loc operaţiunea.
FDS au încercuit ultima redută a grupării Stat Islamic în estul Siriei, unde luptele au continuat luni după o noapte de bombardamente intense care le-a permis să avanseze în teritoriul jihadist, notează AFP.
Susţinuţi de raidurile aeriene ale coaliţiei internaţionale conduse de Statele Unite, combatanţii arabi şi kurzi din FDS încearcă de mai multe săptămâni să elibereze din mâinile ultimilor jihadişti satul Baghouz, la extremitatea estică a Siriei.
Operațiune împotriva ultimului fief la Statului Islamic în Siria - Au fost capturați 157 de combatanți, majoritatea cetățeni străini
Explorează subiectul
Articole Similare

1.367
Industria fast-food se reinventează: McDonald’s își adaptează strategia ca urmare a fenomenului Ozempic
1.367

46
Atenţionare de călătorie MAE: Cod roşu de vânt puternic în Spania
46

1.260
Decizie radicală: Un oraș turistic de lângă România interzice vânzarea de alcool după ora 20.00
1.260

2.743
VIDEO Trump, „tăvălit” bine la conferința de la Munchen: „E cel mai distructiv președinte” din istoria SUA
2.743

2.484
Opozantul rus Mihail Hodorkovski, previziuni sumbre: „Europa se va confrunta cu un război rece cu Rusia!”
2.484

1.973
VIDEO Trump îl presează pe Zelenski să cedeze la negocieri: „Să se miște! Rusia vrea să facă o înţelegere"
1.973

26
VIDEO Franţa/Un bărbat ce ameninţa jandarmi a fost rănit de unul dintre ei; Parchetul antiterorist a declanşat o anchetă
26

2.579
Primul efect după schimbarea „ștafetei” de la SUA la Europa în fruntea NATO: șeful alianței cere mai mulți bani pentru apărare
2.579

126
Donald Trump anunţă că un al doilea portavion american va pleca "foarte curând" spre Golf şi avertizează Iranul
126

208
Alegeri în Ungaria - Viktor Orban pare câștigător: Fidesz se menţine la 46%, urmat de Tisza cu 40%, potrivit unui sondaj preelectoral
208

63
Ministrul Radu Miruţă, întrevederi cu reprezentanţi ai industriei europene de Apărare, la München
63

668
Regele Charles nu este fanul lui Donald Trump. Dezvăluirile unui jurnalist britanic
668

1.669
Fiul lui Ramzan Kadîrov, la un pas să-și piardă vederea. A fost tratat într-o celebră clinică din Moscova
1.669

















Comentează