Preşedintele Camerei Deputaţilor din Italia: România trebuie să fie în Schengen

Autor: Politic Scan

Publicat: 22-03-2016

Actualizat: 22-03-2016

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Preşedintele Camerei Deputaţilor din Republica Italiană, Laura Boldrini, vizitează România și are o serie de întâlniri cu oficiali români. Ea a declarat în Parlament că România a îndeplinit criteriile prevăzute şi ar trebui să facă parte din spaţiul Schengen, afirmând că Italia susţine şi reafirmă această poziţie.

”În 2012 am fost printre primele ţări care au eliminat restricţiile temporare impuse lucrătorilor români şi astăzi Italia reafirmă că România a îndeplinit criteriile prevăzute şi ar trebui să facă parte din spaţiul Schengen. Noi susţinem aceast potiţie şi eu astăzi o reafirm'', a declarat preşedintele Camerei Deputaţilor din Republica Italiană, Laura Boldrini, în Parlamentul României, potrivit Mediafax.

Demnitarul italian a susţinut că atât Italia, cât şi România ''au trăit exodul a milioane de cetăţeni care au emigrat în căutarea unei vieţi mai bune'', sunt membri UE şi se confruntă cu provocări comune precum efortul de combate corupţia şi de a pune capăt discrimărilor împotriva minorităţilor.

''Italia găzduieşte cea mai mare comunitare de români din străinătate, peste 1.100.000 de bărbaţi, femei şi copii care contribuie la creşterea noastră. (…) În Italia, un rezident străin din patru este român, (…) dar sunt şi conaţionali de-ai mei care au decis să lucreze în România'', a conchis Boldrini.

Și preşedintele României, Klaus Iohannis, a primit-o la Palatul Cotroceni pe Președinta Camerei Deputaţilor din Italia Laura Boldrini.

Discuțiile au vizat teme de cooperare bilaterală şi evoluţiile de la nivel european. Au fost subliniate relaţiile economice foarte bune şi dialogul politic intens dintre cele două ţări. Laura Boldrini a apreciat în mod deosebit rolul şi contribuţia comunităţii româneşti din Italia. Preşedintele Klaus Iohannis a arătat că, atât comunitatea românească din Italia, cât şi cea italiană din România constituie punţi de legătură puternice în relaţiile dintre cele două state.

Cei doi oficiali şi-au manifestat preocuparea deosebită cu privire la atentatele teroriste de astăzi de la Bruxelles. A fost subliniată determinarea ambelor ţări de a se implica în continuare în lupta împotriva terorismului.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri