România s-a făcut de râs la CE de gimnastică din Polonia: Denisa Golgotă, locul 5 în finală la bârnă

denisa golgota

Gimnasta Denisa Golgotă s-a clasat, duminică, pe locul 5 în finală la bârnă, la Campionatul European, de la Szczecin (Polonia).

Denisa Golgotă a fost notată cu 12.166, cu care s-a clasat pe locul 5 în finală, scrie news.ro.

Medalia de aur a revenit sportivei Alice Kinsella (13.566), urmată pe podium de Melanie De Jesus Dos Santos (Franţa, 13.466) şi Lorette Charpy (Franţa, 12.900).

Denisa Golgotă va mai evolua, duminică, în finală la sol.

În primele două finale în care s-a calificat, Golgotă s-a clasat pe locul 17 la individual-compus şi pe locul 6 la sărituri.

La Campionatul European din 10-14 aprilie, găzduit de Szczecin (Polonia), participă 166 gimnaşti şi 109 gimnaste, din 38, respectiv 36 de naţiuni continentale.