SCMU Craiova a câștigat primul titlu de campioană națională la volei masculin

agerpres
Volei Craiova

Echipa de volei masculin SCMU Craiova a câștigat primul său titlu de campioană națională după ce a învins marți, în al patrulea meci al finalei, pe ACS Volei Municipal Zalău, cu scorul de 3-1 (25-23, 16-25, 25-20, 26-24). Primul set al confruntării de marți a revenit oaspeților, la limită, 25-23, chiar dacă voleibaliștii de la VM Zalău reușiseră o revenire spectaculoasă, de la 13-18 la 18-18. Gazdele și-au luat revanșa în setul doi, pe care l-au câștigat la o diferență confortabilă, cu 25-16.

Istoria primul set s-a repetat în actul al treilea, echipa din Craiova conducând în permanență și câștigând în cele din urmă cu 25-20. Setul patru avea să fie decisiv în câștigarea meciului și a campionatului. În ciuda unor încurajări frenetice a unei săli pline, VM Zalău a cedat acest set cu 24-26. Finala s-a jucat după regula cel mai bun din cinci meciuri, echipa din Bănie câștigând primele două meciuri acasă cu 3-1, iar ACS VM Zalău a învins luni cu 3-2, pe teren propriu. SCMU Craiova a primit la Zalău trofeul, medaliile și tricourile de campioană, iar VM Zalău pe cele de vicecampioană, anunţă Agerpres.