Pierfrancesco Favino a fost recompensat sâmbătă seară cu Coppa Volpi pentru cel mai bun actor la cea de-a 77-a ediţie a Festivalului Internaţional de Film de la Veneţia graţie interpretării sale din pelicula "Padrenostro", informează site-ul oficial al evenimentului.
Filmul "Padrenostro", regizat de Claudio Noce, prezintă povestea a doi băieţi, Valerio şi Christian, care leagă o prietenie trainică în timpul unei veri.
Anul trecut acest trofeu a fost atribuit actorului Luca Marinelli, protagonistul filmului "Martin Eden", în regia cineastului Pietro Marcello.
Cea de-a 77-a ediţie a Festivalului Internaţional de Film de la Veneţia se desfăşoară în perioada 2-12 septembrie.
Veneţia 77: Pierfrancesco Favino, recompensat cu Coppa Volpi pentru cel mai bun actor
Explorează subiectul
Articole Similare

168
Mel Gibson şi partenera sa, scenarista Rosalind Ross s-au despărţit după nouă ani de relaţie
168

1.277
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: ce să faci pentru a avea noroc tot anul
1.277

121
Actorul american Isiah Whitlock Jr., cunoscut pentru interpretarea unui senator corupt în serialul "The Wire", a murit la vârsta de 71 de ani
121

105
Top 10 cărți care au impresionat în 2025
105

50
Milioane de oameni, un singur Revelion: petrecerea de pe plaja Copacabana, cea mai mare din lume
50

25
Verificarea informațiilor chiar contează: cum schimbă fact-checking-ul comportamentul utilizatorilor
25

428
Cum alungă lumea ghinionul de Anul Nou: obiceiuri bizare și surprinzătoare din toate colțurile globului
428

53
Biletele pentru concertele de Anul Nou ale Filarmonica George Enescu s-au epuizat în mai puțin de 30 de minute
53

184
Pictorița devenită celebră după restaurarea ratată a unei picturi cu Iisus Hristos a murit la 94 de ani
184

2.012
INTERVIU Revoluția văzută prin ochii unui copil prins și torturat 48 de ore. Drama Nicoletei Giurcanu: 'Am trăit iadul'
2.012

5.408
Ultima sa dorință nu va fi respectată: schimbare majoră la funeraliile celebrei Brigitte Bardot
5.408

29
Filarmonica 'George Enescu' începe 2026 cu două concerte. Biletele s-au epuizat în 30 de minute
29

3.486
Regizorul Cristian Mungiu trage cu „tunul” în autorități: „Stat căpușat de lacomi! Îi exonerează tocmai pe marii datornici!”
3.486

















Comentează