Sorana Cîrstea, eliminată de la Wimbledon

Româna Sorana Cîrstea și-a încheiat aventura la Wimbledon, după ce a pierdut meciul din turul III în fața ibericei GarbineMuguruza.

Sorana Cîrstea a pierdut meciul cu scorul de 6-2, 6-2.

Românca aflată pe locul 63 în lume şi-a egalat deja cea mai bună performanţă din carieră la Wimbledon: mai ajunsese în turul al treilea în 2009 şi 2012.

Cîrstea a eliminat-o în primul tur pe favorita 23, olandeza Kiki Bertens, scor 7-6, 7-5, şi a beneficiat în turul secund de abandonul americancei Bethanie Mattek-Sands, care a suferit o accidentare groaznică la genunchi în primul game din setul decisiv. Sorana pierduse cu 6-4 primul set şi îl câştigase pe al doilea cu 7-6.

Garbine Muguruza (15 WTA) a trecut fără emoţii de primele două tururi. Le-a învins cu un scor identic, 6-2, 6-4, pe Ekaterina Alexandrova şi Yanina Wickmayer.

Iberica a jucat finala la Wimbledon, în 2015, însă anul trecut a fost elimnată încă din turul secund.

Cele două s-au mai întâlnit o dată în acest an, tot la un turneu de Grand Slam. În optimile Australian Open, Muguruza a învins-o cu 6-2, 6-3 pe româncă. A fost şi singurul duel direct de până acum dintre cele două jucătoare.