România - Columbia, înfrângere pentru tricolori: Românii au jucat fotbal doar în ultimele 5 minute

Gol Hagi

Echipa naţională a României a pierdut marţi seara, scor 2-3, în faţa echipei naţionale a Columbiei, într-un meci amical disputat la Madrid.

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36 Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat balonul şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu. Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă, dar s-a încheiat 3-2 pentru sud-americani, după o partidă în care România a fost

Cartonaşe galbene: J. Cordoba 74, Lerma 85 / R. Marin 10, M. Marin 78

În primul meci amical disputat în vederea Euro-2024, România a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1.

UPDATE 26 martie, ora 23.26: Minutul 90 - Au fost acordate 4 minute suplimentare

UPDATE 26 martie, ora 23.19: Minutul 84 - Ianis Hagi reduce din diferență, sudamericanii conduc cu 3-1

content-image

UPDATE 26 martie, ora 23.15: Minutul 80 - Columbia duce scorul la 3-0

Asprilla preia în careul României, îl evită elegant pe Marius Marin și șutează pe centrul porții, învingându-l pe Horațiu Moldovan.

UPDATE 26 martie, ora 23.05: Minutul 70 - România ”înoată” în fața Columbiei și nu reușește să pună în pericol poartă Columbiei

UPDATE 26 martie, ora 22.55: Ucraina - Islanda 1-1, minutul 56. Această partidă va stabili ultima echipă calificată în grupa României la Euro 2024

UPDATE 26 martie, ora 22.52: Schimbări în naționala României

Au intrat: Denis Drăguș și Ianis Hagi

Au ieșit: Valentin Mihăilă și Denis Alibec

UPDATE 26 martie, ora 22.46: Minutul 50 - România începe mai bine repriza secundă a duelului cu Columbia

Moruțan și Stanciu au expediat două șuturi periculoase în primele cinci minute din partea secundă a meciului

UPDATE 26 martie, ora 22.41: Schimbări în echipa României / A început repriza secundă

Nedelcearu a intrat în locul lui Drăgușin

UPDATE 26 martie, ora 22.35: Ucraina - Islanda 0-1, după primele 45 de minute. Această partidă va stabili ultima echipă calificată în grupa României la Euro 2024

Echipa națională de fotbal a României este condusă cu 2-0 la pauză, în confruntarea amicală de marți, în compania Columbiei. Sud-americanii au marcat prin Cordoba și Arias. Edward Iordănescu a făcut șapte modificări în unsprezecele de start, în meciul jucat la Madrid, pe Estadio Metropolitano.

Peste 50.000 de spectatori asistă la partida amicală dintre Columbia și România, dintre care aproape 20.000 români.

În ciuda unei posesii superioare, tricolorii nu au reușit să-și creeze ocazii periculoase la poarta columbienilor. Sud-americanii au deschis scorul repede, în minutul 5, Mohica servindu-l ideal pe Cordoba în fața porții, de unde a reluat cu capul pe lângă Moldovan.

Alibec și Mihăilă au avut ocazia de a pune în pericol poarta apărată de Vargas, dar acțiunile lor au fost contracarate de defenziva columbiană.

În minutul 36, profitând de confuzia apărării tricolore, Columbia a marcat golul de 2-0, după o acțiune frumoasă pe flancul drept. Luis Diaz l-a servit perfect pe Arias în zona centrală a careuui, de unde acesta a șutat pe lângă Moldovan.

UPDATE 26 martie, ora 22.23: Pauză la Madrid

Columbia conduce, scor 2-0, după primele 45 de minute

UPDATE 26 martie, ora 22.16: Ucraina - Islanda 0-1, minutul 31. Această partidă va stabili ultima echipă calificată în grupa României la Euro 2024

UPDATE 26 martie, ora 22.11:Minutul 35 - Columbia duce scorul la 2-0 prin Arias

UPDATE 26 martie, ora 22.05:Minutul 30 - Moruțan încearcă poarta adversă de la 25 de metri, șut cu piciorul drept, însă a ratat ținta.

UPDATE 26 martie, ora 22.00:Minutul 25- Columbia conduce cu 1-0 și controlează cu lejeritate jocul

UPDATE 26 martie, ora 21.50: Minutul 15 - Tricolorii au echilibrat meciul și au ratat o șansă mare de a marca prin Denis Alibec

UPDATE 26 martie, ora 21.40: Minutul 5 - Columbia a deschis scorul prin Cordoba

UPDATE 26 martie, ora 21.35: Columbia - România, echipe de start:

Columbia (4-2-3-1): C. Vargas - D. Munoz, Cuesta, Lucumi, Mojica - Lerma, Rios - J. Arias, J. Rodriguez (cpt.), L. Diaz - J. Cordoba

Rezerve: D. Ospina, A. Montero - S. Arias, Castano, Cassierra, Carrascal, Cabal, C. Gomez, Mosquera, Borre, Quintero, Asprilla, Fuentes, Portilla, G. Puerta

Selecționer: Nestor Lorenzo

România(4-3-3): H. Moldovan - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Opruț - R. Marin, M. Marin, Stanciu - Moruțan, Alibec, Mihăilă

Rezerve: Niță, Aioani - Manea, Nedelcearu, Cicâldău, Pușcaș, I. Hagi, Drăguș, Man, Racovițan, Sorescu, Olaru, Fl. Coman, Șut, Fl. Tănase

Selecționer: Edi Iordănescu

UPDATE 26 martie, ora 21.15: Tricolorii au ieșit la încălzire

content-imageq

UPDATE 26 martie, ora 21.00: Plouă la Madrid

Cu aproximativ o oră înainte de startul meciului, la Madrid a început să plouă. Temperatura este de 8 grade Celsius în acest moment, iar se așteaptă să scadă la doar 5 grade în repriza secundă a meciului.

UPDATE 26 martie, ora 20.50: Atmosferă senzațională facătă de fanii columbieni înaintea partidei

UPDATE 26 martie, ora 20.35: A fost anunțată echipa de start a naționalei de fotbal a României pentru meciul contra Columbiei

Selecționerul Edward Iordănescu a făcut mai multe schimbări față de meciul de vineri cu Irlanda de Nord. Partida România-Columbia se va desfășura la Madrid, în Spania, de la ora 21:30.

România: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 6. M. Marin, 7. Alibec, 10. Stanciu-cpt., 11. Opruț, 13. Mihăilă, 15. Burcă, 18. R. Marin, 21. Moruțan. Selecționer: Edward Iordănescu

Rezerve: 1. Niță, 16. Aioani – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 14. Hagi, 19. Drăguș, 20. Man, 22. Racovițan, 23. Sorescu, 24. Olaru, 25. Fl. Coman, 26. Șut, 27. Fl. Tănase

Portaul FRF anunță că s-au vândut aproximativ 35.000 de bilete. Numărul românilor care și-au achiziționat tichete a depășit pragul de 15.000.

UPDATE 26 martie, ora 20.20: Un bărbat a instalat o tarabă în zona stadionului

Un bărbat a instalat o tarabă în zona stadionului, unde vindea tricouri și fulare destinate atât suporterilor români, cât și celor columbieni, precum și fulare specifice meciului, la prețul de 10 euro bucata.

Comparativ cu meciul anterior împotriva Irlandei de Nord, încheiat cu scorul de 1-1, din lot au ieșit Vasile Mogoș, din cauza unei accidentări, Adrian Rus și Ștefan Târnovanu, care au fost lăsați în afara lotului. În schimb, în lot au intrat Ionuț Nedelcearu, care a avut probleme la primul meci, precum și Raul Opruț și Marian Aioani.

Cu mai mult de două ore înainte de începerea meciului și înainte ca porțile stadionului să fie deschise, suporterii sud-americani și români s-au așezat deja la coadă pentru a intra pe stadion.