De ani buni, transporturile din România sunt în moarte clinică!
Compania Tarom este exemplul cel mai elocvent că lucrurile au scăpat de sub control. Managementul deficitar și un control al eficienței angajaților, dar nu în ultimul rând, nepăsarea și chiar sabotajul din partea unora plătiți doar să facă figurație... au adus Compania românească, care era pe vremuri un brand al României, în colaps.
Tarom are probleme cu aeronavele și din această cauza pierde în stil alarmant curse. Situația atrage după sine și pierderea încrederii pasagerilor, care ajung să se teamă pentru siguranța lor. De asemenea, nu vorbim doar de aeronave foarte vechi, ci și de costurile biletelor, care sunt aberante.
Cursele interne București- Cluj, Timișoara, Iași (sau alte destinații) au ajuns să coste sume care sfidează bunul simț. Cum să dai cca 800 de lei dus-întors, la Tarom, când alte companii, abia apărute pe piață românească, oferă servicii de transport la prețuri de doar câțiva euro, maximum jumătății tarifului de la Tarom?
Într-o lume a internetului și a vitezei de soluționare a tuturor problemelor, Tarom este printre puținele companii din lume de la care nu poți cumpăra online bilete, ci doar prin firme intermediare, ori la ghișee. Cum s-ar putea traduce acesta stare de fapt, dacă nu în sabotaj și favorizarea concurenților de pe piață?
Este aberant să credem că decidenții de la Tarom, care astăzi se ocupă de angajarea firmelor pentru un al 1000-lea Plan de măsuri salvatoare (numai ultimul Plan realizat de Rolandberger fost achizionat cu cca 500.000 euro) nu știu de tot dezastrul și de umilința la care sunt supuși pasagerii și chiar personalul.
Problema Taromul este că, deși are profesioniști în toate departamentele, recunocuti pe plan internațional (piloți, însoțitori de zbor, marketing și personalul de la sol, ori cel tehnic) aceștia trăiesc zilnic paradoxul de-a fi obligați să asculte comenzile unora care habar nu au de aviație.
Soluțiile pe care le văd eu, alături de colegii mei social democrați, au în vedere Unificarea Flotei, prin achiziționarea de aeronave performanțe și sigure, reducerea substanțială a pierderilor nejustificate și eficientizarea zborurilor prin deschideri de noi curse interne și externe la prețuri decente. Toate vor duce la creșterea numărului de pasageri pentru cursele actuale. Rezolvarea ar putea fi posibilă prin motivarea profesioniștilor din Departamentele de Marketing și Tehnic.
Întârzierile și anulările de curse, din ultima perioadă, au că scop scăderea încrederii pasagerilor în Compania Tarom, lucru care duce automat la pierderi substanțiale de venituri.
Din păcate, actualul management, urmărește desființarea unor Compartimente cheie și înlocuirea acestora cu altele înființate cu dedicație, pentru anumiți oameni.
Cert este că, dacă s-ar dori, Compania Tarom ar putea fi pusă din nou, pe picioare... acum este în aer... și asta nu neapărat in sensul bun…
Sper, că în scurt timp, Tarom să redevină Ambasadorul României!
Comentează