UPDATE Portugalia învinge Croaţia în prelungiri şi merge în 'sferturi' la EURO 2016/ VIDEO

portugalia

UPDARE: Portugalia se impune în prelungiri prin golul marcat de Ricardo Quaresma. A fost un meciu urât, cu primul şut pe poartă în minutul 115.

Croația și Portugalia se înfruntă în ultimul meci al zilei din "optimile" Campionatului European, de la ora 22:00 pe stadionul Stade Bollaert-Delelis din Lens.

Croația a reușit surpriza și a câștigat grupa din care mai făceau parte și campioana europeană en-titre, Spania, Turcia și Cehia. Formația din Balcani a încheiat faza grupelor fără înfrângere, cu o victorie în faţa Spaniei. În schimb, Portugalia este surpriza neplăcută a turneului, singura națională care a ajuns în "optimi" fără să fi obținut vreo victorie, venind dintr-o grupă compusă din Ungaria, Islanda și Austria.

Vezi şi: Polonia, prima ţară calificată în 'sferturi' la EURO 2016

Echipele de start:

Croația: Subašici - Srna, Corluka, Vida, Strinici - Modrici, Badelj - Rakitici, Brozovici, Perišici - Mandžukici

Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, Raphael - Joao Mario, Adrien Silva, W. Carvalho, Andre Gomes - Nani, C. Ronaldo

În ultimul meci jucat între cele două echipe, în 2013, ibericii s-au impus cu 1-0, grație unui gol marcat de Cristiano Ronaldo.

Vezi şi: Ţara Galilor e în 'sferturi' la EURO 2016, după victoria în faţa Irlandei de Nord

LIVE TEXT:

117' Gol! Ronaldo şutează, portarul respinge, mingea ajunge la Ricardo Quaresma, care inscrie cu capul si face 0-1!

113' Croaţia ataca, dar lovitura de cap a lui Domagoj Vida nu gaseste poarta.

112' Arbitrul Carlos Velasco Carballo a acordat o lovitura de la colt pentru Croaţia. Executa Marcelo Brozovic.

110' Marko Pjaca ii ia locul lui Ivan Rakitic pentru Croaţia.

108' Fernando Santos (Portugalia) face schimbare: Danilo Pereirail inlocuieste pe Adrien Silva.

106' A doua repriza de prelungiri este in desfasurare.

105+1' 1 minute, pierdute din cauza intreruperilor, vor fi adaugate la Prima repriză de prelungiri.

105' Ivan Perisic (Croaţia) prinde un sut, dar rateaza tinta.

105' Vedran Corluka de la Croaţia pare a fi in regula si revine pe teren.

104' Jocul a fost reluat pe Stade Bollaert-Delelis.

103' Jocul e intrerupt din cauza accidentarii lui Vedran Corluka.

102' Portugalia are un corner.

100' Marcelo Brozovic (Croaţia) suteaza, dar rateaza tinta.

97' Croaţia avanseaza in atac si Nikola Kalinich reuseste sa traga, dar sutul sau rateaza tinta.

94' Ivan Perisic (Croaţia) se inalta pentru lovitura de cap, dar nu reuseste sa puncteze.

93' Darijo Srna (Croaţia) suteaza, dar lovitura e blocata de un aparator.

91' A inceput prima repriza de prelungiri.

Scor 0-0 dupa timpul regulamentar!

90+4' Ivan Rakitic (Croaţia) bate un corner.

90+1' Se arata 3 minute de prelungire.

88' Schimbare la Croaţia: Nikola Kalinich il inlocuieste pe Mario Mandzukic.

87' Ricardo Quaresma il inlocuieste pe Joao Mario la Portugalia.

83' Mario Mandzukic si-a revenit si se intoarce pe gazon.

83' Partida este din nou in desfasurare.

83' Mario Mandzukic este accidentat si meciul se intrerupe.

80' Suteaza Ivan Perisic, dar nu nimereste poarta.

78' William Carvalho este avertizat cu un cartonaş galben.

71' Croaţia preseaza in atac, insa sutul lui Ivan Perisic nu gaseste poarta.

64' Luis Carlos Almeida da Cunha de la Portugalia gaseste un culoar si suteaza, dar mingea ocoleste poarta.

62' Cap Domagoj Vida, insa balonul nu nimereste poarta.

57' Portugalia ataca prin Renato Sanches. Totusi, finalizarea acestuia nu schimba tabela.

56' Suteaza Luka Modric, dar nu nimereste poarta.

54' Marcelo Brozovic (Croaţia) suteaza, dar rateaza tinta.

52' Darijo Srna (Croaţia) executa un corner.

50' Portugalia face o schimbare: Renato Sanches in locul lui Andre Gomes.

46' A început repriza a doua.

Pauza la Lens.

45+1' Arbitrul Carlos Velasco Carballo va prelungi cu inca 1 minute.

45+1' Lovitura de la colt pentru Croaţia. Executa Ivan Rakitic.

37' Domagoj Vida urca periculos in atac, dar lovitura de cap a lui Domagoj Vida nu-si atinge tinta.

35' Lovitura de cap a lui Mario Mandzukic nu prinde cadrul portii pentru Croaţia.

34' Lovitura de colt pentru Croaţia.

30' Sutul lui Ivan Perisic nu nimereste poarta.

25' Kepler Laveran Lima Ferreira de la Portugalia castiga un duel aerian, insa mingea trimisa de el cu capul nu-si atinge tinta.

15' Portugalia este surprinsa in ofsaid.

15' Corner pentru Portugalia.

13' Meciul s-a reluat.

12' Arbitrul Carlos Velasco Carballo intrerupe meciul din cauza accidentarii lui Luis Carlos Almeida da Cunha.

1' A început meciul.