Iată că se poate da penalti la simulare şi cu VAR, spune Mihai Stoica, despre meciul Anglia - Danemarca

rtv.net
Mihai Stoica

Directorul sportiv al FCSB, Mihai Stoica, a afirmat că atacantul Raheem Sterling a simulat la faza penaltiului acordat Angliei în meciul cu Danemarca, din cadrul Euro-2020, potrivit news.ro.

"Iată că se poate da penalti la simulare şi cu VAR", a scris el pe Facebook.

Anglia a învins, miercuri, pe Stadionul Wembley, cu scorul de 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri, reprezentativa Danemarcei şi s-a calificat în premieră în finala unui turneu final al Campionatului European, în care va întâlni Italia.

Au marcat: Kjaer '39 (a), Kane '104 / Damsgaard '30.

În minutul 102, Sterling a obţinut uşor un penalti, după ce a "plonjat" acuzând o intervenţie asupra sa a lui Maehle. Faultul a fost confirmat de VAR. Kane a executat lovitura de la 11 metri, Schmeichel a respins în faţă şi tot atacantul de la Tottenham a trimis balonul în poartă.

Ultima partidă a competiţiei va avea loc duminică, de la ora 22.00, tot pe Stadionul Wembley.