DESCARCA APLICATIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
FII LA CURENT CU STIRILE DIN CATEGORIA TA PREFERATA: URMARESTE-NE

Eduard Șerban, campion mondial de cadeți/ JUDO

AGERPRES
judo standard

Sportivul român Eduard Șerban a cucerit medalia de aur la categoria 90 kg, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de judo pentru cadeți de la Santiago de Chile.

Șerban l-a învins în finală pe japonezul Kenshin Mori, prin ippon. În primul tur, românul a câștigat în fața slovacului Denis Turac (ippon), în turul secund a trecut de mexicanul Geronimo Saucedo (ippon), în sferturi s-a impus în fața italianului Enrico Bergamelli (ippon), pentru ca în semifinale să îl învingă pe canadianul Benjamin Kendrick (ippon).

La cat. 73 kg, Adrian Sulcă s-a oprit în turul al doilea, învins de turcul Muhammed Koc, după ce trecuse de mongolul Munkh-Erdene Gantulga.

România a participat la competiție cu cinci sportivi.

La startul concursului s-au aliniat 428 de judoka din 64 de țări, 230 la masculin și 198 la feminin.