Universitatea Craiova a învins Astra Giurgiu, scor 1-0, în etapa a șaptea din Liga 1

Inquam Photos / Alberto Grosescu
universitatea craiova

Universitatea Craiova a învins-o pe Astra Giurgiu, vineri seară, scor 1-0, în etapa a șaptea din Liga 1, anunță MEDIAFAX.

Fără Victor Pițurcă pe banca tehnică, care își va începe mandatul de manager general la 1 septembrie, Craiova a fost aproape să fie condusă în prima repriză, însă Mihai Răduț a ratat un penalty, în minutul 36.

După pauză, Craiova a înscris unicul gol al partidei. În minutul 68, Nicușor Bancu l-a învins pe portarul Kitanov cu un șut din interiorul careului.

În urma acestui rezultat, Craiova a urcat pe locul 3, cu 13 puncte acumulate în primele șapte runde. În următoarea rundă, oltenii vor juca în deplasare, contra celor de la FC Voluntari.

De partea cealaltă, Astra Giurgiu se află pe locul 8, cu 8 puncte. În etapa următoare, echipa lui Dan Alexa va juca acasă, contra campioanei CFR Cluj.