Real Madrid a câştigat Supercupa Spaniei după o dublă victorie în faţa Barcelonei: 2-0 şi 3-1 / VIDEO

twitter.com
campionii Real Madrid

Real Madrid şi-a adjudecat Supercupa Spaniei pentru a zecea oară în istorie. După 3-1 pe Camp Nou, "galacticii" au strălucit şi în returul de acasă contra marii rivale Barcelona. Asensio a avut nevoie de doar patru minute pentru a deschide scorul. Barca a dat semne că poate reveni în meci: Suarez a încercat o execuţie spectaculoasă, iar Messi s-a încurcat în duel unu la unu cu Navas.

VIDEO CU GOLURILE

Real a pus din nou presiune pe final de repriză. Vasquez a nimerit bara, iar Benzema a dus scorul la 2-0. A fost a noua reuşită a francezului în duelurile cu Barcelona. În minutul 52, Messi a irosit o mare ocazie: argentinianul a tras în transversală. Benzema a trecut pe lângă dublă, dar Ter Stegen şi-a salvat echipa. Barcelona a continuat să caute golul, iar Luis Suarez a avut şi el o bară. În minutul 85, catalanii au mai primit o lovitură: Suarez s-a accidentat și este incert pentru meciul din prima etapă a campionatului Spaniei, cu Betis. Uruguayanul a rămas însă pe teren, pentru că Ernesto Valverde epuizase schimbările, conform Digisport. S-a terminat 2-0 pentru Real Madrid, care a câştigat al şaptelea trofeu sub comanda lui Zinedine Zidane.