Victorie pentru Simona Halep în Canada

Simona Halep, locul 5 WTA s-a calificat miercuri dimineaţă în optimile turneului Premier 5 de la Montreal (Canada), trecând uşor de Daria Gavrilova din Australia, locul 45 WTA, scor 6-2, 6-3.

Simona Halep începe cu succes cursa de apărare a finalei din 2015, calificându-se în optimi după o oră şi 18 minute în care a evoluat la un nivel maxim de concentrare. Simona nu a arătat niciun semn de slăbiciune într-un meci care se anunţa ceva mai dificil, astfel că Sara Errani sau Karolina Pliskova, posibilele adversare ale româncei din optimi, au motive de îngrijorare, notează Mediafax.

Meciurile pe care Halep le disputase în compania Gavrilovei în circuit aveau o istorie complicată: 3-6, 6-4, 3-6 la Roma 2016 şi 2-6, 6-1, 6-2 la Indian Wells 2015.

Pentru un loc în sferturile de finală, jucătoarea antrenată de Darren Cahill se va duela cu câştigătoarea meciului dintre Karolina Pliskova (Cehia, 17 WTA) şi Sara Errani (Italia, 25 WTA).