România a ieșit din ”Lucernă” în ultimele minute de joc: Egal miraculos în Elveția

FRF
Elvetia România

România a reușit o remiză nesperată în Elveția, scor 2-2, după ce gazdele au condus cu 2-0 și au dominat jocul timp de 85 de minute.

Valentin Mihăilă a reușit o dublă de senzație în minutele 90+1 și 90+3, iar România rămâne favorită la locul 2 în grupă.

UPDATE: 19 iunie, ora 23:34 - GOOOL!! România egalează uluitor

Valentin Mihăilă a reușit dubla în prelungiri

UPDATE: 19 iunie, ora 23:31 - GOL ! România reduce din diferență

Valentin Mihailă a înscris un gol minunat în minutul 90

UPDATE: 19 iunie, ora 23:25 - Aribtrul a arătat penalty pentru Elveția

Minutul 81: Arbitrul a arătat penalty pentru Elveția după un presupus faul al lui Manea: Sistemul VAR a anulat decizia arbitrului

UPDATE: 19 iunie, ora 23:19 - Elveția ratează o nouă ocazie

Minutul 78: Moldovan are o intervenție senzațională, iar scorul rămâne 2-0.

UPDATE: 19 iunie, ora 23:13 - Două schimbă în echipa României

Pușcaș și Darius Olaru au intrat în locul lui Alibec și Deian Sorescu

UPDATE: 19 iunie, ora 23:11 - Minutul 70: Elveția a scăzut din turație dar România nu are capacitatea necesară pentru a punte probleme în atac

UPDATE: 19 iunie, ora 22:51 - România a echilibrat puțin partida/ Fanii români fac specatcol în tribună

Tricolorii au reușit să echilibreze partida, iar fanii români fac specatcol în sectorul rezervat lor

UPDATE: 19 iunie, ora 22:45 : A început repriza secundă

Elvețienii ratează o șansă imensă în deputul părții secunde

UPDATE: 19 iunie, ora 22:32: PAUZĂ în Elveția-România

Primă repriză de coșmar pentru tricolori, iar cifrele arată dezastrul de pe tere: 74%-26% este raportul posesiei, 10-1 este raportul șanselor de gol

UPDATE: 19 iunie, ora 22:27 : 2-0 pe Swissporarena -Elveția majorează diferența

Minutul 42: Elvețienii au majora difernța prin Andouni, România este la pământ

UPDATE: 19 iunie, ora 22:20 : Gazdele continuă să domine partida și ratează ocazie după ocazie

Minutul 35: După marcarea golului din minutul 28, Elvețienii au ratat alte două ocazii importante de gol

UPDATE: 19 iunie, ora 22:12: Elveția-România 1-0

Minutul 28: Elvețienii au deschis scorul după o fază șnur finalizată din 6 metrii de Amdouni.

UPDATE: 19 iunie, ora 22:05- Elvețienii au posesie de peste 80%

Minutul 20: Echipa gazdă plimbă mingea în jumătatea României, iar tricolorii par să nu găsească ”armele” necesare pentru a contracara atacurile.

UPDATE: 19 iunie, ora 21:55- Minutul 10: România nu a reușit să iasă din propriul teren

Elvețienii domină copios începutul de meci

UPDATE: 19 iunie, ora 21:45 - A început partida! România a avut lovitura de start

UPDATE: 19 iunie, ora 21:30- Echipa de start a României

12. Moldovan – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 15. Burcă, 3. Drăgușin, 23. Sorescu – 11. Hagi, 22. Screciu, 10. Stanciu-cpt., 19. Coman – 7. Alibec
Rezerve: 1. Târnovanu, 16. Aioani – 2. Țicu, 6. Băluță, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 13. Mihăilă, 14. M. Marin, 17. Rus, 18. Olaru, 20. Man, 21. Moruțan
Antrenor: Edward Iordănescu (45 de ani)

Tricolorii au ajuns ieri în Elveția și au efectuat un prim antrenament oficial pe Swissporarena.

La ședința tehnică din dimineața de luni s-au stabilit și echipamentele de joc. Tricolorii vor evolua în galben complet, iar elvețienii vor îmbrăca un echipament complet roșu.

România vine după o remiză albă în meciul de vineri, cu Kosovo, la Priștina, în timp ce Elveția a învins cu 2-1 Andorra, în deplasare, și are 9 puncte din tot atâtea posibile.

După accidentarea lui Camora, selecționerul Edward Iordănescu a decis să îl cheme la echipa națională pe Valentin Țicu, care se afla în cantonamentul de la Mogoșoaia, alături de echipa de tineret Under 21, care se pregătește de participarea la Euro 2023 U21.